Gazeta Lokalna

Wakacyjny seks

Coraz więcej młodocianych mieszkańców Kutna zagląda do aptek wcale nie po to, aby kupić lekarstwa. Nieletni przychodzą do takich punktów i bez większego zażenowania kupują preparaty antykoncepcyjne. Chłopcy zaopatrują się w prezerwatywy, dziewczyny w pigułki oraz wkładki i spirale domaciczne. Jeszcze kilka lat temu wstyd i obawa przed negatywną oceną otoczenia były skuteczną barierą, która sprawiała, że młodzi w aptekach rzadko pytali o takie środki. Teraz jest inaczej. Niektóre apteki wyszły naprzeciw młodym i ustawiły dystrybutory prezerwatyw. Młodzież coraz wcześniej zaczyna uprawiać seks. Wakacje to dla młodych osób najlepszy czas na cielesne uciechy.

Zdaniem seksuologów już 14, 15-letni kutnianie uprawiają seks. Wczesna inicjacja seksualna to znak naszych czasów. Młodzi ludzie chcą być szybko dorośli i samodzielni. Nie przejmują się opinią starszych, którzy sami już przyznają, że takiego nastawienia nastolatków nie można łatwo zmienić.

Strach przed niechcianą ciążą napędza klientów kutnowskim aptekom.

- Szczególnie teraz, w czasie wakacji, zainteresowanie środkami antykoncepcyjnymi wzrasta - mówi Małgorzata Wiśniewska,właścicielka jednej z kutnowskich aptek.

Paulina Domżał, kolejna farmaceutka, powiedziała nam, że do apteki po antykoncepcyjne preparaty, zaglądają coraz młodsi ludzie.

- Wydaję mi się, że niektórzy mają po 14 lat - mówi pani Paulina. - No cóż. Świat idzie do przodu a seksem zaczynają interesować się coraz młodsi ludzie. Osobiście wolę, że jak już mają się kochać, to faktycznie niech chociaż uprawiają bezpieczny seks.

Agnieszka Kirkluk, z kolejnej kutnowskiej apteki, również cieszy się z tego, że młodzi chętniej myślą o antykoncepcji.

- To ważne, bo później jest niepotrzebny problem. Ciąża dziewczyny, która ma 14-15 lat, może zaważyć na całym jej przyszłym życiu.

O seksownych igraszkach mówią również strażnicy miejscy. W Kutnie jest kilka miejsc w których młodzi uprawiają seks pod chmurką. To lasek przy ul. Metalowej, okolice kutnowskiego zalewu oraz parki - zwłaszcza ten nad Ochnią.

- Znamy te miejsca i kontrolujemy je regularnie, gdy tylko robi się cieplej. Młode pary na ul. Metalową podjeżdżają samochodami i w nich uprawiają seks. A jeżeli chodzi o otwarte przestrzenie to już niejednokrotnie byliśmy informowani przez lokatorów bloków przy parkach, że po zmroku na ławkach także jest bara-bara. Cóż. Hormony młodych ludzi buzują w okresie letnim. Pragnę jednak przypomnieć, że takie zachowanie traktowane jest jako nieobyczajne i grozi za to pieniężna grzywna - mówi Ryszard Wilanowski, komendant SM w Kutnie.

Łatwy dostęp do środków antykoncepcyjnych wpływa na to, że w szkołach jest coraz mniej młodocianych matek.

- W tym roku szkolnym w naszej szkole nie było ciężarnych dziewcząt - zapewnia Andrzej Pogorzelski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. M. Rataja w Mieczysławowie pod Kutnem. - Młodzież zaczęła stosować się do naszych rad. Sporo mówimy o antykoncepcji i wygląda na to, że zaczęli nas słuchać.

Andrzej Matczak,dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kutnie, powiedział nam, że do placówki pięć lat temu uczęszczała uczennica, która była w ciąży.

- Teraz już nie ma takich przypadków. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że młodzież uprawia seks, ale najwidoczniej młodzi ludzie zaczęli zaopatrywać się w środki antykoncepcyjne - mówi A. Matczak.

Przemysław Zawadzki, dyrektor I LO w Kutnie, pamięta ciężarne uczennice, które cztery lata temu uczyły się w liceum.

- Były dwie takie dziewczyny. Z tego co mi wiadomo przed wakacjami nie było w naszej szkole ciężarnych uczennic - mówi dyrektor Zawadzki.

ks

Powiat Kutnowski 2
Powiat Kutnowski 2 [więcej]
Powiat Kutnowski 1
Powiat Kutnowski 1 [więcej]
SZANOWNI MIESZKAŃCY POWIATU KUTNOWSKIEGO!

Informujemy, że od 8 marca 2017 roku trwają pogłębione badania profilaktyczne w ramach rozszerzenia projektu „Żyjesz dla siebie i innych – zadbaj o zdrowie” [więcej]

 
© Copyright 2009-2018 iMedia. Wszystkie prawa zastrzeżone.