Gazeta Lokalna

Jutro startuje „Rodzina 500 plus”! Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Ośrodki pomocy społecznej czeka prawdziwe oblężenie. Już jutro startuje bowiem program „Rodzina 500 plus”. Od samego rana będzie można składać wnioski uprawniające do odbioru świadczeń na dzieci. Komu będą przysługiwały pieniądze? Kiedy zostaną wypłacone? Na co uważać i czego się wystrzegać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Kiedy mija termin składania dokumentów? Sprawdź nasz poradnik!

Program 500 plus powstał z myślą o podwyższeniu liczby urodzeń w Polsce, która od 10 lat systematycznie spada. Dodatkowe pieniądze miałyby także pomóc rodzicom w wychowywaniu dzieci. Zasiłek przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, a o jego przyznanie mogą starać się rodzice (lub jeden rodzic), opiekunowie prawni i faktyczni. Pomoc finansowa nie będzie jednak możliwa w przypadku, gdy dziecko jest w związku małżeńskim, znajduje się w placówce zapewniającej utrzymanie albo jest pod opieką zastępczą lub posiada prawo do innego świadczenia. Choć w przypadku drugiej i kolejnej pociechy 500 zł przysługuje bez względu na dochód opiekunów, to przy pierwszym dziecku jest on brany pod uwagę, i nie może przekroczyć 800 zł netto za osobę. Podobnie jest dziećmi niepełnosprawnymi – tutaj dochód musi być jednak mniejszy niż 1200 zł netto za osobę.

Co należy zrobić, żeby otrzymywać comiesięczne wsparcie finansowe? Podstawą jest zebranie niezbędnych dokumentów i złożenie ich w odpowiednim terminie. Przy drugim i kolejnym dziecku wystarczy wypełnić wniosek zawierający dane opiekunów i dzieci, przy pierwszym zaś trzeba dołączyć zaświadczenie o dochodach za 2014 rok. Zainteresowani programem mają sporo czasu na dopełnienie wszelkich formalności – składanie dokumentów rusza 1 kwietnia a osoby, które zmieszczą się w czasie do 1 lipca tego roku otrzymają wypłatę świadczenia z wyrównaniem do 1 kwietnia. W pozostałych przypadkach beneficjenci otrzymają pieniądze od miesiąca, w którym złożyli wniosek. Pierwsze świadczenia trafią do mieszkańców w ciągu trzech miesięcy od dnia dostarczenia prawidłowych dokumentów. Ich rozpatrzenie i wypłaty będą realizowane sukcesywnie.

Ośrodki pomocy społecznej i urzędy miast w całym regionie czekają na rozpoczęcie programu w pełni gotowości. Szacuje się, że dodatkowe świadczenia otrzyma łącznie 7,7 tys. dzieci (w tym ok. 3,5 tys. w Kutnie, ok. 1,6 tys. w Gostyninie i 2,6 tys. w Łęczycy), nic więc dziwnego, że pracownicy mają pełne ręce roboty. Jak mówi dyrektor MOPS-u w Kutnie Bożena Budnik, ośrodek już od kilku dni przeżywa prawdziwe oblężenie.

– Codziennie w każdym punkcie informacyjnym przewijają się dziesiątki, a nawet setki ludzi. Rekordowa liczba kutnian która pojawiła się w ciągu jednego dnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej sięgnęła 270 – powiedziała B. Budnik.

Mieszkańcy regionu są bardzo pozytywnie nastawieni na wprowadzenie nowego świadczenia.

– Uważam, że program „Rodzina 500 plus” jest naprawdę świetnym rozwiązaniem dla wszystkich rodziców. Mam dwójkę chorych dzieci i wiem, ile kosztuje chociażby rehabilitacja czy leki. Dodatkowe świadczenie bardzo pomoże w zapewnieniu im wszystkiego, co najlepsze – mówi kutnianka Monika Cieślak. – Myślę, że czasami warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje państwo, ośrodki pomocy społecznej. (ow)

Śmierć w Wielkanoc! Policja na tropie
Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności, w jakich zginął 21-letni mężczyzna mieszkający pod Witonią. Znaleziony został w lany poniedziałek w rowie melioracyjnym w miejscowości Michały. Co było przyczyną śmierci? Policja póki co j [więcej]
Wreszcie prawomocnie: Rzeźnik z Rychtelskiego dostał dożywocie!
Sąd Apelacyjny nie miał wątpliwości! Resztę życia za kratkami spędzi 68-letni Józef Ś., który dwa i pół roku temu zabił swoją konkubinę. We wrześniu zeszłego roku na dożywocie skazał go Sąd Okręgowy w Łodzi, teraz – po odwołaniu adwokata – tę samą de [więcej]
Jutro startuje „Rodzina 500 plus”! Sprawdź, co powinieneś wiedzieć
Ośrodki pomocy społecznej czeka prawdziwe oblężenie. Już jutro startuje bowiem program „Rodzina 500 plus”. Od samego rana będzie można składać wnioski uprawniające do odbioru świadczeń na dzieci. Komu będą przysługiwały pieniądze? Kiedy zostaną wypła [więcej]
 
© Copyright 2009-2017 iMedia. Wszystkie prawa zastrzeżone.